Instytut Głuchoniemych przy placu Trzech Krzyży przejdzie modernizację UM Warszawa

Instytut Głuchoniemych przy placu Trzech Krzyży przejdzie modernizację

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Znajdujący się przy placu Trzech Krzyży budynek Instytutu Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom i wychowankom ośrodka nowoczesne, dostosowane do ich potrzeb warunki do nauki i mieszkania. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na remont obiektu i czeka na oferty.

Modernizacja budynku oraz rozległego terenu Instytutu Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego ma się zakończyć w ciągu 25 miesięcy od podpisania umowy z firmą wybraną w ogłoszonym przetargu. Termin składania ofert mija 3 czerwca.

Nowoczesne pracownie i gabinety

Instytut prowadzi działalność od wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, poprzez edukację przedszkolną, szkolną, licealną, aż po szkołę przysposabiającą do zawodu. Po zakończeniu prac, w budynku o powierzchni użytkowej ok. 5 tys. m.kw., nadal działać będzie szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi, liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła przysposabiająca do pracy i branżowa szkoła I stopnia oraz internat. Uczniowie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i talenty w specjalistycznych pracowniach zlokalizowanych na dotychczas niezagospodarowanym, rozległym poddaszu. Będą to pracownie: plastyczna, ZPT, gastronomiczna, piekarnicza oraz studio nagrań. Nie zabraknie też sal do zajęć ruchowych: fitnessu, tenisa stołowego i trzech gabinetów rehabilitacyjnych.

W Instytucie zaaranżowanych zostanie także dziewięć gabinetów logopedycznych i cztery gabinety dla psychologów i pedagogów. Powstaną miejsca dla rodziców zapewniające warunki do spotkań i wymiany doświadczeń.

UM Warszawa
UM Warszawa
UM Warszawa
UM Warszawa

Pętle indukcyjne i plenerowa siłownia

Budynek i otaczający go teren będą dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami dzięki m.in. zainstalowaniu trzech wind i wyznaczeniu przy wejściu do budynku miejsc parkingowych dla osób z problemami w poruszaniu się. W gmachu zamontowany zostanie ujednolicony system informacji wizualnej oraz systemy bezpieczeństwa: alarmowe i przywoławcze z sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Obiekt będzie dostosowany w szczególności do potrzeb osób niesłyszących lub słabosłyszących. Zastosowane zostaną przeszklenia w korytarzach i pętle indukcyjne w salach lekcyjnych. Ustawienie stolików w salach lekcyjnych zapewni stały, wzrokowy kontakt z nauczycielem i niezakłócone korzystanie z ekranów multimedialnych.

REKLAMA

Na terenie wokół budynku pojawią się nowe chodniki, parkingi oraz plac do zajęć gimnastycznych i nauki na świeżym powietrzu. Zorganizowana zostanie także m.in. siłownia plenerowa, plac zabaw dla dzieci, mini miasteczka do nauki przepisów ruchu drogowego i bezpiecznej jazdy na rowerze oraz kącik geograficzny i obszar do dogoterapii.

Prace będą prowadzone na terenie o powierzchni ok. 1,5 ha. Wyremontowane zostanie również ogrodzenie oraz nawierzchnia, m.in. dziedzińca od strony placu Trzech Krzyży.

UM Warszawa
UM Warszawa

Zabytkowy charakter obiektu

Instytut Głuchoniemych powstał w roku 1817 z inicjatywy ks. Jakuba Falkowskiego – polskiego duchownego i pedagoga. Budynek przy placu Trzech Krzyży jest najstarszym w Polsce ośrodkiem szkolno-wychowawczym przeznaczonym dla dzieci i młodzieży z wadami słuchu – niesłyszących i słabosłyszących.

Autorem projektu modernizacji Instytutu jest LEM Studio Architektoniczne z Krakowa. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu projekt wymagał uzgodnień ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków i Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Uzgodnienia dotyczyły przede wszystkim remontu konserwatorskiego elewacji, w tym wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz elementów wnętrz – głównej klatki schodowej i biblioteki.

Inwestycja będzie realizowana pod stałym nadzorem służb konserwatorskich.

Źródło: UM Warszawa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA